Zaloguj się
Menu główne
Kluska śląska

Kluski śląskie od momentu kiedy przygotowałam je pierwszy raz zagościły u nas na stałe. Receptura do ich przygotowania jest bardzo prosta: wystarczą ziemniaki, jajka oraz mąka ziemniaczana. Czas przygotowania jest zdecydowanie krótszy jak w przypadku kopytek. Z podanej porcji uzyskamy rodzinną ilość kluseczek. Mogą być większe lub mniejsze, polecam przygotować małe kluseczki. 

Składniki:

 • 900g - 1kg ziemniaków (ugotowanych)
 • 2 jajka
 • mąka ziemniaczana
 • sól
 • pieprz

Wykonanie:

 1. Wcześniej ugotowane ziemniaki (u nas przynajmniej 1 dzień wcześniej) przepuszczamy przez maszynkę do mięsa lub praskę, jeżeli posiadacie.
 2. Zmielone ziemniaki umieszczamy w miseczce, wygładzamy ich powierzchnię, a następnie dzielimy na 4 równe części.
 3. Jedną część masy ziemniaczanej wyjmujemy i w to miejsce wsypujemy mąkę ziemniaczaną, która powinna być zrównana z ziemniakami (puste miejsce po ziemniakach uzupełniamy mąką).
 4. Następnie dodajemy wyjętą wcześniej cześć ziemniaków, wbijamy całe jajka - wyrabiamy ciasto. Na koniec należy doprawić do smaku.
 5. W między czasie wstawiamy garnek z wodą, dodajemy sól oraz olej.
 6. Łyżeczką nabieram naszą masę i formuję z niej małe kuleczki (niektórzy definiują to wielkość orzecha włoskiego), w środku każdej kluski robimy wgłębienia w postaci dziurki (palec można obtoczyć w mące pszennej).
 7. Gotowe kluseczki wrzucam na gotującą się wodę, moje kluseczki gotuję 2-3 minuty od wypłynięcia. Należy uważać, by nie rozgotować ciasta.
 8. Ugotowane kluseczki odcedzam łyżką cedzakową, dziurka kluski powinna być na dole.

Podajemy ze śmietaną, sosem pieczeniowym albo pieczarkowo-śmietanowym. Doskonale smakują również następnego dnia.

Smacznego!

Komentarze  

0 #1 judik 2014-01-20 09:59
Uwielbiam kluski śląskie, a Twoje wyglądają bardzo apetycznie! :-)
Cytować

Facebook